„Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję”.

Co czuje człowiek , który jest ofiarą cyberprzemocy? Co może zrobić ktoś, gdy doświadczy hejtu? Na te i inne pytania uczniowie starali się odpowiedzieć podczas warsztatów zorganizowanych na lekcjach informatyki.

Warsztaty przeprowadzone zostały przez panią Anetę Lizińską w oparciu o materiały dostarczone przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju. Materiały zostały opracowane w oparciu o wyniki ogólnopolskiego badania „Wilki i owce w Internecie, czyli raport na temat hejtu wśród młodzieży” przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS.

Global Dignity jest międzynarodową inicjatywą, propagującą ideę poszanowania godności jako fundamentalnego prawa człowieka. Główne wydarzenia w ramach programu koncentrują się podczas Światowego Dnia Godności, przypadającego w każdą trzecią środę października. Tego dnia tysiące wolontariuszy rozmawia z uczniami o godności w szkołach na całym świecie. W Polsce projekt obecny jest od 2009 roku. Tematem przewodnim obecnej edycji jest coraz poważniejszy wśród uczniów problem hejtu i mowy nienawiści. Projekt na rok szkolny 2017/2018 został objęty Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka.

Zajęcia te skierowane były do uczniów klasy siódmej oraz klas gimnazjalnych , a ich celem pomoc w sytuacji zetknięcia się z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Podczas części warsztatowej odpowiadali na pytania:

Co może czuć odbiorca hejtu?
Co może czuć odbiorca hejtu?
Dlaczego i po co ktoś jest twórcą hejtu?
Jakie mogą być konsekwencje hejtu dla jego twórcy?
Co powinno się zrobić, a czego nie robić w sytuacji stania się odbiorcą hejtu?
Co powinno się zrobić, a czego nie robić w sytuacji bycia świadkiem hejtu?

Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że tego typu zajęcia są potrzebne i trzeba o problemie cyberprzemocy rozmawiać.

PAMIĘTAJ!
Zanim udostępnisz coś – pomyśl!
Zanim wrzucisz lajka – pomyśl!

PRZYDATNE INFORMACJE POCHODZĄCE Z MATERIAŁÓW GLOBAL DIGNITY POLAND

Według Rady Europy
Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji m.in.: nietolerancję wyrażającą się w agresywnym nacjonalizmie i etnocentryzmie, dyskryminację i wrogość wobec mniejszości, imigrantów i ludzi o imigranckim pochodzeniu.

Według Unii Europejskiej
Określone poniżej czyny, które są popełniane na tle rasistowskim lub ksenofobicznym, podlegają sankcjom karnym jako przestępstwa kryminalne:
• publiczne nawoływanie do przemocy lub nienawiści skierowanej przeciwko grupie osób, którą definiuje się według rasy, koloru skóry, pochodzenia, wyznawanej religii lub światopoglądu albo przynależności narodowej lub etnicznej, lub przeciwko członkowi takiej grupy,
• publiczne rozpowszechnianie lub rozprowadzanie tekstów, obrazów lub innych materiałów zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne,
• publiczne aprobowanie, negowanie lub rażące pomniejszanie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych w rozumieniu art. 6, 7 i 8 statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz zbrodni określonych w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, jeśli czyny takie mogą podburzać do przemocy lub wzbudzać nienawiść skierowaną przeciwko takiej grupie lub jej członków.

HEJT
Pod pojęciem hejt przyjmujemy działanie w Internecie wymierzone w indywidualne osoby. To opinia dotycząca konkretnej osoby wyrażona w sposób ostry, raniący i obrażający, wręcz „chamski”, w sposób wyrażający pogardę. Towarzyszy temu często wulgarny język. Hejt można wyrażać w sposób: słowny, pisemny i obrazkowy. Hejt dotyczy ludzi sławnych, ale też spotykają się z nim zwykli ludzie na forach internetowych, portalach typu facebook, ask.fm itd. Hejt prowadzi do poważniejszego zjawiska jakim jest mowa nienawiści, a ta z kolei do wykluczenia, dyskryminacji i przemocy.

TROLLING
Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami. Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznienie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji. Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty, dyskusje pod postami na mediach społecznościowych, forach. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad etykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.

CYBERBULLING
Cyberbullying to elektroniczna agresja rówieśnicza, gdzie zarówno sprawca, jak i ofiara to młodzi ludzie najczęściej jakoś ze sobą powiązani (np. uczęszczający do tej samej klasy). Zwykle też jako cyberbullying traktuje się działania powtarzalne – których negatywne oddziaływanie na ofiarę jest rozciągnięte w czasie.

CO ROBIĆ?
1. Zgłoś hejt do administratora strony, portalu. Jak to możesz zrobić:
• Na facebooku: https://www.youtube.com/watch?v=sJnPZIaiEA0
• Twitter: https://www.youtube.com/watch?v=AeFWZJ8JEYo
• Goggle +: https://www.youtube.com/watch?v=NPb31ZDKPDw
• Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Wk7CEcslsAQ
• Lub Poprzez stronę HEJT STOP: http://hejtstop.pl/

Comments are closed.

Skip to content